Felszerelés ismertetés: 1. Ruhaminták 

Mint tudjátok az airsoft az valójában egy "háborús szimulációs játék", ebből adódóan a valós hadseregek felszerelését is használják a játékosok, vagy azok másolatait. Természetesen ez alól a ruha sem kivétel. A ruha a katona/játékos rejtésére szolgál. Minden országnak van sajátos, saját környezetéhez szabott ruhája. Az alábbi képeken az airsoftban, és a hadseregeknél is elterjedtebb ruhaminták láthatóak. 

Felszerelés ismertetés: 2. Mellények

Mint tudjuk a katonai alakulatok elengedhetetlen felszerelése a mellény. A mellényeknek általában 2 nagyobb funkciója van:

  • Védelem
  • Tárolás

Védelmet javarészt golyóálló lapok segítségével tud ellátni, ezeknek vannak különböző fajtái. Tárolni pedig általában a a harci felszerelést,tárakat,vágó eszközöket, stb szoktak benne.  Az alábbi képeken a legelterjedtebb mellényeket/mellényrendszereket lehet látni: 

Felszerelés ismertetés 3: védőfelszerelések

Katonai alakulatoknál szintén alapvető dolog a katona védelme. Mivel a mai világban a technológiai fejlődés állandó, így a védőfelszerelések is fejlődtek. Régebben is használtak hasonló eszközöket, de azok nem mindig voltak hatásosak. Ilyen például a sisak, amely több évtized fejlesztése alatt érte el célját, a lövedék elleni védelmet. Az új hadi tapasztalatok alapján, új eszközöket is el kezdtek alkalmazni, például a hallásvédőket, melyek segítenek a katona hallásának megvédésében (régebben nem volt, sokszor sajnos a katonák egy nagyobb fegyverek konfliktus után megsüketültek csak a hanghatás miatt).Ami most már szinte alap felszerelés:-szemüveg-golyóálló lap (mellényben elhelyezhető)-hallásvédő-sisak-kesztyű-térdvédő. Airsoftnál ezek közül ami hasznosabb, és használják is, az a szemüveg (kötelező), kesztyű,sisak,térdvédő 

Tárak:

Az airsoft fegyverek esetén, a valódiakhoz hasonlóan, a lövedékek általában a tárakban foglalnak helyet, és a tárcsere is hasonlóan történik. A fő különbség a kapacitásukban van. Míg egy éles tár 20-30 lőszert tartalmaz a legtöbb esetben, az airsoft verziója akár több százat. 

kapacitás szerint:

  • A legtöbb airsoft fegyverhez hi-cap (ejtsd: hájkep) tárat adnak. Ezekbe nagyon sok, 500 körüli BB fér.
    • Töltése: egy kis ajtót kell kinyitni a tetején, és beönteni a BB-t. Az alján egy racsnis tekerő található, amivel fel kell húzni addig, amíg a BB-k fel nem érnek az adagolónyílásig, majd még tovább tekergetni jó néhányszor, hogy a rugó megfeszüljön. Lövéskor a rugó feltolja a BB-ket a fegyverbe. Kb 30 lövésenként újra tekerni kell. Léteznek gyors felhúzósok, amiknek az alján egy madzagot párszor megrángatva történik a rugó feszítése.
    • Előnye: sok BB fér bele.
    • Hátránya: unrealisztikus. Nagyon zörög benne a BB.
  • Mid-cap - Közepes kapacitású, általában 100 körüli Bb fér bele.
    • Töltése: gyorstöltővel kell a bb adagolónyílásán keresztül benyomni a BB-t.
    • Előnye: nem zörög, realisztikusabb tárcserék.
    • Hátránya: lassabb töltés.
  • Low-cap, real-cap - Alacsony kapacitású tárak, a real-cap a valós tár kapacitását adja. Működésükben megegyeznek a mid-cappel.
    • Töltése: mint a mid-cap
    • Előnye: még gyakoribb tárcsere.
    • Hátránya: Az AS fegyverek pontatlanabbak, sokkal többedik lövésre érünk el találatot, mint az élesnél, így pl. a real-cap már unrealisztikusan kevés lövésre elegendő.
  • Motoros tár - nagyjából megegyezik a hi-cappel, de a feltekerést egy motor végzi. Általában csak támogató fegyverbe engedélyezett.
    • Töltése: mint a hi-cap.
    • Előnye: Nagyon sok BB.
    • Hátránya: korlátozottan engedélyezett, könnyebb meghibásodás.

A tapasztalt játékosok leginkább a mid-cap tárakat használják.

Egyéb tárak:

  • Pisztolyokban a markolatban van egy low-cap tár. Gázos pisztolyokban általában a gáztartály is itt található. 10-30-as kapacitású fegyvertől függően.
  • AEPekben szintén a markolatban van egy vékony tár (ropitár), 30 körüli kapacitással.
  • GBBR karabélyok tárjaiban 30 körüli BB és gáztartály van. Ezek nehezek és drágák is.
  • Shotgunokban gyakran egy sörét alakú low-cap található 15-30 körüli kapacitással, vagy egy low-cap.
  • Mesterlövész fegyverekben egy low-cap szokott lenni.
  • A gránátok vagy gyorstöltővel tölthetőek, vagy bele lehet önteni középre, fajtától függően. Gáztartály is található bennük.

Karbantartásuk:


Első használat előtt a mid-, és low-cap tárakat érdemes lehet kicsit megjáratni. Tölts bele gyorstöltővel egyre több BB-t, majd a retesz elhúzásával ürítsd vissza a palackba/zacskóba. Játékon lehetőleg ne ejtsd le a koszba, a tártartó zsebet játék előtt-után rázd ki.

Soha ne fújj bele szilikont, vagy bármi kenőanyagot! Utána minden kosz beleragad, ráadásul a BB-t is összekeni. Sűrített levegős spray-jel fújd ki belőle a port, ha koszos. Ha szétszedhető, és van egy kis kézügyességed, hogy össze is rakd (nehéz lehet a rugót és a reteszt visszarakni), akkor sűrített levegővel, fültisztító pálcával takarítsd meg nagy ritkán.

A legjobb, ha nem ragaszkodsz a tárakhoz. Ha már nagyon nem adagol, dobd ki.

Tárklipszek:

Néhány fegyver tára eleve összekapcsolható, mint a G36-é, vagy a Sig552-é. Más tárakhoz tárklipsz kapható, amivel össze tudsz rögzíteni két tárat. Nehezebb elrakni, elővenni, de ha az első kifogy, nagyon gyorsan válthatsz a másikra. Személyes véleményem, hogy jobb megtanulni a gyors tárcserét, és megfelelő tárzsebeket hordani. 

M4 tárak:

Az M4 egyik gyenge pontja a tárjai kompatibilitási problémája. Leginkább csak próbálgatással tudod kitalálni, hogy melyik gyártó tárja lesz jó a te fegyveredbe, főleg, ha a hopupot is cserélted. Általában érdemes a fegyver gyártójának tárait használni. 

Optikák:

Sok játékos szerel fel a fegyverére valamilyen célzóeszközt. Ezeknek lehet optikai és valós használati értéke. 

A fegyver irányzéka:

(Szinte) minden fegyver rendelkezik saját irányzékkal. Ez egy elülső és egy hátsó irányzékból áll. A fegyver felőli szemmel kell velük célozni (jobbkezeseknél a jobb szemmel) úgy, hogy a hátsó irányzék közepére kell "behozni" az elülsőn, középen lévő célzótüske tetejét, és ezt egy vonalba állítani a céllal. Ha a fegyver nem oda lő (kb 30-40 méteren), akkor állítani kell az irányzékot. Az elülső általában csak függőlegesen, a hátulsó általában mindkét irányba állítható. Az állítása a fegyver kézikönyvében le van írva.

Optikák csoportjai

Többnyire red dotokat és távcsöveket használnak. A red dot egy olyan irányzék, amiben egy világító pont, vagy célkereszt segít a célzásban, míg a fegyvertávcsövek nagyítással rendelkeznek, és egy hajszálkereszttel (ami lehet megvilágított is). 

Red dotok:

A red dotokon belül többféle típus létezik. Nyílt és zárt irányzékok. A nyíltnak a lencséje viszonylag szabadon áll, a zárt pedig egy házban, védve van. 

Használatuk:

Fontos, és sajnos sokan nem tudják, hogy a red dot irányzékokat kivétel nélkül két szemmel kell használni, nem úgy, mint a távcsöveket. Mindkét szem legyen nyitva, és a célpontra fókuszáljon. A fegyvert felemelve, a red dotot a szem vonalába emelve - továbbra is a célra fókuszálva - megjelenik a látképben a pont, vagy célkereszt. Ezek úgy vannak kialakítva, hogy ha magát a célkeresztet nézzük, akkor homályos, de ha a célt, akkor éles a célkereszt (ún. parallax kompenzált). Így ha zárt is a red dot, akkor sem takar ki a látómezőből semmit.

Nem kell vesződni, hogy az optika közepén legyen a célkereszt, mivel (a parallax kompenzáció miatt), ha látjuk a célkeresztet, akkor az a célon van.

Fajtái:

A nyílt irányzékok olcsóak, viszont talán sérülékenyebbek, és a gyengébb fajták napfény miatt kevésbé használhatóak, viszont gyakran nem csak sima pont a "célkereszt", hanem akár többfajta, állítható.

A zárt irányzékok jobban bírják az hányattatásokat, a napfény kevésbé zavaró használatuk során, jobban mutatnak a fegyveren. Itt általában csak egy pont jelöli a célt.

A legtöbb red dot fényereje állítható, áramforrásuk nagyon változó lehet. Gombelem, CR123A, AAA és más áramforrással hajthatóak meg.

Leggyakrabban ACOG-gal (eredetileg nem red dot, hanem 4x optika), Aimpoint replika (M2), EoTech E55X-sorozat tagjaival és különböző red dotokkal találkozhatunk (pl.: "konzerv", mini red dotok). Léteznek távcsövekre szerelhető red dotok is, ezek nagyon jó választások lehetnek - mivel kis méretűek, és nagy variációs lehetőséget nyújtanak.


Nagyítással rendelkező red dotok:

A fegyvertávcsövek és a "sima" red dotok közt vannak ezek az optikák. Kisebb, 2x, max 3x nagyításúak, de a működési elvük hasonló a red dotokhoz, csak fel is nagyítják a cél képét. Használatuk hasonló a távcsövekéhez, egy szemmel történik, mivel zavaró lehet a két szem által látott kép különböző nagyítása. Egy trükkel viszont egyszerű red dotként is lehet használni őket. Le kell csukni a belépő lencse oldali kupakját (ami a cső felől van), így az a szem, fekete háttéren látja a célkeresztet. A másik szem viszont most nyitva van, és az ember agya átrakja a másik szem által látott képre a célkereszt képét, így ugyanúgy működik, mint egy sima red dot. Gyakorolni, szokni kell. 

Fegyvertávcsövek:

Távcsövek között is többféle található. Vannak fix nagyításúak (általában 1.5x, 2x, 3x, 4x nagyításúak), és állítható nagyításúak (3-7x, 3-9x nagyításúak általában). Az állítható nagyítású távcsövek kevesebb fényt engednek be, mint a hasonló fix optikák.

Fontos tulajdonságuk még a fókusztávolság, ami azt mutatja, mennyire kell közel hajolni az optikához, hogy éles képet lássunk. (A G36-osok beépített optikája pl. ezért is elég kényelmetlen.)

A távcsövek egyik legfontosabb tulajdonságuk a nagyítás, de emellett nagyon fontos a látószögük is. Egy távcső esetén 4x32 lehet egy érték, amely 4x-es nagyítást és 32-es látószöget jelent (ami valójában a belépő lencse átmérője, és azt mutatja, mennyi fényt enged át az optika). Sokak tapasztalatai és saját véleményem szerint azt tanácsolom, hogy 4x-es nagyításnál felesleges nagyobbat venni airsoft célra, viszont érdemes minél nagyobb látószögű távcsövet beszerezni. A távcsövek között is megtalálható hajszálkereszt belső megvilágítása is.

A távcsövek egyik hátránya, hogy nagy méretűek és a felszerelésükhöz valamilyen felfogatás szükséges - többnyire szereléksín, szerelékgyűrű.

Leggyakrabban hagyományos céltávcsövek, ACOG és más speciális távcsövekkel találkozhatunk (pl.: SVD távcső). Léteznek RIS-szel ellátott távcsövek is, amelyek egyrészt jól néznek ki, másrészt variálási lehetőségekkel kecsegtetnek.

Mivel távcsöveket leginkább erős fegyvereken használnak, ezért a távcsővel való ismerkedést kezdd azzal, hogy megtanulod, hogy x távolságon mekkorának látszik benne egy ember, vagy ember része (pl.: fej). A legfontosabb, hogy a minimum rálövési távolságot meg tudd állapítani az optikán keresztül nézve is. Tehát a MASZ szerint, ha a fegyvered erősebb 430 fps-nél, akkor a 20m-t tanuld meg jól. Mivel az egyedi szabályok ettől eltérhetnek, a többi távolsággal is érdemes tisztában lenni. (pl.: Milsimnél 30m)

Beállítás, belövés:

Legtöbb irányzék állítható függőlegesen és vízszintesen is. Érdemes türelmesen, sok teszteléssel végezni. Határozd meg, hogy milyen távolságra akarod belőni a fegyvert - az airsoftban a legtöbb összecsapásban 20-30m a távolság. Terepen inkább több, CQB-n kevesebb. Erre a távolságra rakj egy célpontot, és jól beállított hopuppal addig lőj rá/állítsd az irányzékot, vagy optikát, amíg a becsapódás helyére mutat a célkereszt.

Védelmük:

Az airsoft játékokon előfordul, hogy egy szerencsés (szerencsétlen) lövés belövi az optika lencséjét. Beszerezhető, vagy készíthető védelem ellene, ami egy átlátszó plexi lap, a belépő lencse elé helyezve. Vagy az optikára, vagy a RIS-re, külön kis szerelékkel szokták rögzíteni.

2020 Nyírmeggyes Vas farkasok airsoft team
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el